sobota, 24 września 2011

Audiobookowe mity


          Nagrania słowa mówionego czyli audiobooki z każdą chwilą stają się popularniejsze. Bogata oferta, coraz więcej bestsellerów co rusz przyspaża klientów. Jednak książki do słuchania wciąż odbierane są dość sceptycznie, często bezpodstawnie przyklejana jest im łatka, że są po prostu złe, że wypierają tradycyjne książki, dlatego też czas na to, by obalić mity dotyczące audiobooków
i spojrzeć na nie z innej, pozytywnej perspektywy.


Przedstawiam 8 mitów dotyczących audiobooków:


1. Audiobooki nie są dla każdego, gdyż nie każdy ma odpowiedni odbiornik i oprogramowanie by móc je słuchać.

Audiobooki zapisane są najczęściej w powszechnie dostępnym formacie MP3, który można przechowywać i odtwarzać na płytach CD, DVD, kartach pamięci, telefonie komórkowym, iPodzie, na komputerze, czy już nawet GPSie podczas jady samochodem. Mamy więc do wyboru szereg możliwości by móc słuchać audiobooka. Audiobooki możemy przechowywać na kartach pamięci i korzystać z nich podczas róznych czynności, np. leżąc na hamaku, czy jadąc samochodem.

2. Audiobooki są trudno dostępne


Audiobooki nie są trudno dostępne w dobie Internetu. Coraz częściej spotyka się wirtualne księgarnie gdzie można zakupić audiobooki i ściągnąć je bezpośrednio na dysk, co jest niezwykle prostą czynnością, np. za pośrednictwem strony www.sluchaj-lektur.pl pod patronatem Nexto.pl. Kupowanie audiobooków jest również bezpieczne, a pobraną wersję książki można odtwarzać na wielu nośnikach.

3. ŽKsiążki do słuchania są drogie

Po pierwsze, wystarczy wejść na stronę internetową, gdzie można nabyć audiobooka i przekonać się samemu. Audiobooki nie wymagają fizycznego przechowywania, nie muszą być pakowane, drukowane, czy choćby tłoczone w przypadku formy CD. Dlatego pobierając książkę do słuchania przez stronę internetową płacimy mniej, niż w tradycyjnej księgarni.4. Audiobooki nie są najlepszej jakości

To błąd tak myśleć. Obecnie realizacja dźwięku i produkcja, a także wykonanie są najwyższej jakości. Wśród lektorów czytających audiobooki wyróżnić można Jerzego Stuhra, Jana Englerta, Marka Kondrata, Jerzego Trelę, Piotra Fronczewskiego, Zbigniewa Zapasiewicza czy Krystynę Czubównę. Część nagrań wzbogacana jest również o świetne efekty co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię słuchacza.

5. Wybór audiobooków jest mały

Kilkanaście kategorii tematycznych obejmuje około tysiąc tytułów. Jest to duży wybór biorąc pod uwagę, że audiobooki wciąż raczkują na polskim rynku. Oferta jednak bardzo szybko rośnie, przybywają nowe tytuły, a kategorie się rozszeżaja. Oprócz tradycyjnych powieści, kryminałów czy poezji dostępne są również lektury szkolne, opracowania, podręczniki do różnych przedmiotów oraz do nauki języków obcych.

6. Audiobooki mają zastąpić wersje drukowane

To niemożliwe, bo tak jak margaryna nie wyparła masła, tak i audiobooki nie przyćmią książek drukowanych. Każdy ma swoich zwolenników. Są to po prostu dwa różne formaty, które odpowiadają na inny styl życia oraz czerpania wiedzy, rozrywki, poznawania literatury.

7. Audiobooki rozleniwiają i są dla leniwych ludzi

Po audiobooki często sięgają osoby dynamiczne, które będąc zapracowanymi, nie mają czasu obcować z książką tradycyjną i jest to jedyny sposób na to by nieprzerwanie poznawać literaturę. Jogging, prace domowe, dojazd do pracy samochodem czy autobusem, jazda na rowerze może być uzupełniona właśnie poprzes słuchanie literatury. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla dzieci. Ciekawe interpretacje pobudzają wyobraźnię i jest to o wiele lepsze rozwiązanie problemu czasu wolnego dzieci, niż np. oglądanie telewizji. 

8. Audiobook jest trudny w obsłudze

Z książką do słuchania jest podobnie jak z książką tradycyjną. Można dowolnie oznaczać fragment na którym zakończyło się słuchanie. Wszystkie audiobooki podzielone są na rozdziały jako odrębne pliki co jest niezwykłym ułatwieniem i wprowadza porządek. Można więc dowolnie powracać do ulubionych fragmentów i je odtwarzać. Audiobooki to ciekawe rozwiązanie dla wielu ludzi, nie tylko tych najbardziej aktywnych, ale też zostały stworzone z myślą o osobach, które są dotknięte wadami wzroku. Dzięki audiobookom nie muszą rezygnować z obcowania z literaturą - podobnie jak osoby, które nie mają czasu na chwilę wytchnienia, taką by się zapomnieć z książką w ręku. Polecam więc gorąco słuchanie audiobooków każdemu!

Na podstawie artykułu B. Roszkowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz